Неизвестни факти за Bubarstvo

Гъсениците се хранят почти непрекъснато, денем и нощем, с листа на черница, поради което растат много бързо. Пеперудите не могат да летят.

Български бранд за висша мода за деца покорява световната сцена

Домашното добиване на коприна става по твърде примитивен начин, повтаряйки древния опит в свилоточенето. Неголямо количество пашкули (около килограм) се изсипват в казан с вряла вода. Като омекнат, се разбъркват с дръвце или метличка, за да се захванат нишките от пашкулите. Те се изтеглят внимателно и се полагат върху гладка повърхност (синия, софра, тава), посипват се с пясък, за да не се объркат.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Новини Новини от Днес Студио Актуално Актуално коментира Гледна точка Интервю Цитати Добрите новини България Политика Общество Образование Здравеопазване Закон и Крими Актуално в общините Мнения Бизнес Икономика Финанси Създатели на бъдеще Компании Свят Европа Америка Азия Африка Австралия и Нова Зеландия Наука Космос Технологии Климат Интересно Живот и стил Градски тренд Запазено място Тяло и баланс Пътешествия Култура Музика Кино Сцена Арт Книги Лица Лайфстайл Шоубизнес Любопитно Здраве Хороскоп Рецепти Градинарство Бубарство Авто Спорт Футбол България Футбол свят Тенис Баскетбол Волейбол Още спорт Затваряне

Научете повече за историята на този тип дейност по света и как той бива пренесен и доразвит в България.

И на фона на повечето земеделски производители у нас, които страдат от липса на помощници в труда, Светослава разказва, че различни хора от Мандрица и Ивайловград й помагат който както може.

Сурова коприната за текстилната индустрия е основният, но не единствен краен продукт от това производство. Суровата коприна е изключително чист, естествен продукт, който се използва в много индустрии по света от векове.

На копринарството е наречена улица „Копринарска“ в квартал „Орландовци“ в София (Карта).

Към ФЕЦ „Разлог“ заработи най-голямата батерия в България

Много от по-възрастните ни читатели, със сигурност помнят, че в България са се отглеждали копринени буби. Днес ще се опитам да разгледам историята на този отрасъл и по-конкретно неговият дял в България.

Това стимулира жителите на Свиленград да се занимават с тази дейност и тя се превръща в основе поминък за хората в региона.

Във връзка със затваряне на цикъла при производството на пашкули и сурова коприна в станцията функционират и цехове за първична преработка на пашкулите, свилоточене, пресукване, избелване и боядисване на коприната и производство на готови изделия както от чиста коприна, така и в съчетание с други естествени влакна (памук, лен, вълна).

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Неизвестни факти за Bubarstvo”

Leave a Reply

Gravatar